Blog

Rei: Selam Verme

Karate öğrenmeye başlamanın en önemli ve ayrılmaz parçası Rei- selam vermektir. Funakoshi Karatenin rei ile başlayıp rei ile bittiğini söyler. Rei olmadan karate olmaz.
Rei karşımızdakinin kişiliğine saygı göstermemiz anlamına gelir. Rei ile karşılıklı güven, iyi niyet ve anlayışa dayalı bir ilişki kurulur. Karate yapan herkes rei in anlamını çok iyi kavramalıdır.
Karate aklın günlük yaşamda kullanılmasını sağlar. Rei ile iki kişinin yüz yüze bakarak eğilip selam vermesi, karşılıklı güveninin ve saygının göstergesidir.

Oss:
Oss’ un karate de kullanımı Japonca’daki günlük kullanımı olan selamlaşmak, teşekkür etmek ya da bir şeyin anlaşıldığını ifade etmekten farklıdır. Oss un doğru kullanımı şudur: Düzgün bir şekilde eğilip-selam verirken alt karın boşluğundan çıkarılacak bir sesle söylenir. Anlamı karşılıklı saygı, güven ve samimiyetin göstergesidir.
Japonca yazılımındaki karakterlere bakıldığında şunları ifade eder: İlk karakter itiş-saldırı, ikinci karakter dayanmak-katlanmak anlamına gelir. İlk karakter koşullar ne olursa olsun ileriye dönük davranışı, savaşçı ruhu ve her zaman daha iyiye doğru zorlamayı ifade eder. İkinci karakter, azim, sebat ve gayretle her güçlüğün ne kadar ürkütücü, dehşetli ve zor olursa olsun üstesinden gelinebilir.
Günlük çalışma ve antrenman yapılmadan fiziksel ve zihinsel gelişme sağlanamaz. Oss günlük anlamda tekrarı bu çalışmaların sürekli yapılması gerektiğini hatırlatmasıdır aynı zamanda.
Oss un lalettayin sürekli kullanımı doğru değildir. Oss derken düzgün durulmalı, sırt düz ve eğilirken ciddi bir biçimde Oss denilmelidir. Konsantrasyon, nefes ve hissedilerek, alt karından güçle söylenmelidir.