Karate eğitimi

Bir öğrencinin unutmaması gereken iki unsur; saygı ve sadeliktir
Karate-do ’nun en belirgin özelliği çalışma esnasında vücudun dik ve düzgün tutulmasıdır. Baş dik tutulurken omuzlar yana bırakılmış olmalıdır. Baş ve omuzlar arasında bir üçgen olduğu düşünülmeli hareketler esnasında mümkün olduğunca bu üçgen bozulmamalıdır. Hareketler (taisabaki) yanlara dairesel düşünülse de genelde öne ve arkaya direk atak ve kontra ataklar şeklindedir.

Bir tekniğin ilk tatbikinden önce vücut gevşek, ciğerler hava ile doldurulmuş ve zihin sakin olmalıdır. Teknik yapılırken hava kuvvetle dışarı çıkarılmalı aynı anda hara ve o hareket için gerekli vücut kasları kuvvetle gerilmelidir. Her hareketin yapılışı esnasında zihin irade ve beden tam bir uyum içinde olmalıdır. Tekniklerin uygulanması esnasında sadece harekete katılan kasların gerilmesi diğerlerinin gevşek tutulması son derece önemli bir husustur.

Karatenin eğitimi konusunda “giççin funakoşi” nin yaşamından bir kesit ve temel kural;
“Biraz daha, biraz daha diye durmadan çalışır ter üzerimden boşanır, yere serilecek hale gelir fakat yinede tekrarlardım. Ustamı tatmin edene kadar haftalar ve hatta aylar boyunca aynı tekniği durmadan tekrarlıyordum. Aynı katanın durmadan tekrarı yorucu , sıkıcı ve en önemlisi gurur kırıcı oluyordu. Pek çok kere dojo’nun döşemesindeki veya ustam azatonun bahçesindeki tozları yalamak zorunda kalıyordum.”
“Çalışmalarınız esnasında ölesiye ciddi olmalısınız. Bunu söylerken mümkün mertebe gayretli ve ya samimi olarak ciddi olmanız gerektiğini kastediyorum. Kastettiğim;otururken, yürürken, dururken ve ya kollarınızı kaldırdığınızda her zaman için karşınızda rakip varmış gibi düşünmenizdir.

Çalışmalar esnasında ciddi efor sarfı gerektiğinden zaman içinde sıkılmak, bıkmak gibi  durumlar ortaya çıkabilir. Ancak öğrenci, karate ye ilk başladığı andaki hissettiği zevk ve heyecanı sıkı sık düşünerek kendine karşı verdiği bu savaşı kazanabilir ve devamlılığını böylece sağlayabilir.
Eğitimde güç yol seçilmelidir. Bu hem disiplin açısından hem de beden ve karakter eğitimi için gereklidir.   Akılda tutulmalıdır ki kolay yoldan çalışma yapmak istenen sonuçlara bizi ulaştıramaz.