Etkinlikler-SKIF

S.K.I.F. Tarihçesi ve SKIF-Türkiye Faaliyetleri

SHOTOKAN KARATE DO INTERNATIONAL FEDARATION TURKIYE

Merkezi Japonya’da bulunan başında Karate tarihinde Efsane olarak kabul edilen Hirakazu Kanazawa ve Dünya karatesinde, karatenin temel tuğlalarını oluşturmuş ustaların bulunduğu 130 ülkede 3 milyona yakın üyesi bulunan teknik bir federasyondur.
Amacı karate do temel prensiplerini insanların faydasına olan katkısını dünya insanlarının birlik ve barışını hedefleyen bu amaçla seminer ve müsabakalar organizasyonlar yapan teknik bir federasyondur.
Shotokan, karatenin en yaygın temel stillerinden biridir. Diğer Japon savaş sanatları gibi, zorlu antrenmanlar ve büyük bir disiplin altında mükemmel karakter özelliklerine ulaşma felsefesi üzerine kurulmuştur. Rei, Setsu ve Dojo-Kun* ile desteklenen geleneksel felsefenin yanı sıra, Uluslararası Shotokan Karate-do Federasyonu, gençlerin sağlıklı ruhsal ve fiziksel gelişimlerini sağlamayı ve uluslararası değişim programlarıyla (hazırlık kampları, turnuvalar) arkadaşlık ve dostluk duygusunun gelişimine ve dünya barışına katkıda bulunmayı amaçlar.

*REI, insanoğlunun yüceliğine saygı duyma ve bu saygıyı ifade etme biçimidir. Nihai amaç, bireysel ilişkilerin geliştirilip, sosyal uyuma katkıda bulunmaktır.
SETSU da, bu konseptin karate-do yoluyla uygulanmasıdır.
DOJO-KUN ise, dojoda, yani karate yapılan yerde uyulması gereken kurallardır. Bu kurallar şöyledir:
• Mükemmel karaktere ulaşmak için çaba göstermek
• Gerçeğin ve doğrunun yolundan sapmamak
• Düşüncesizce cesaret gösterisinde bulunmamak
• Yılmamak
• Etik kuralları göz ardı etmemek

SHOTOKAN KARATE DO INTERNATIONAL FEDARTION TÜRKİYE

Türkiye 2009 yılından itibaren faaliyetlerine başlamıştır.

Merkezi;
Ankara’dır.

Başında;
7. Dan uluslar arası temsilcisi A. Kategori antrenör Mikdat Kahraman bulunmaktadır.

Amacı;
Karate yapan sporcu, antrenör ve hakemlerin, uluslara arası düzeyde tecrübelerini arttırmak ve tanınmasına yardımcı olmak, diğer ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek ve karate alanında bilgimizi çoğaltmak seminerler müsabakalar aracılığıyla Türkiye’nin tanıtımını ve üyelerimizin tecrübe edinmesini sağlamak.

S.K.I.F.Türkiye’nin 2009 yılın itibarı ile yaptığı faaliyetler

2009 yılında ilk temsilciliğini başlatırken skit kurucusu h.kanazawa ve uluslar antrenörü m.murakami ile bir dizi tanıtım çalışmalarına girdiler uluslar arsı ve yerel dergi gazete ve trt‘ninde yer aldığı bu çalışmalar Ankara, Erzurum, İstanbul, illerinde yapıldı.